Division News

Staff Directory

Official Trustee

Lois Byers
Official Trustee
Phone: 780-624-2060 ext: 6165
Fax: 780-624-5914 

Executive Team

Gord Atkinson
Superintendent of Schools
Phone: 780-624-2060 ext: 6102
Fax: 780-624-5914 

Shelley Willier
Associate Superintendent 
Phone: 780-624-2060 ext: 6105
Fax: 780-624-5914 

Don Tessier 
Associate Superintendent
Phone: 780-624-2060 ext: 6180
Fax: 780-624-5914 

Tim Stensland
Associate Superintendent 
Phone: 780-742-6333

Wes Oginski
Associate Superintendent of Human Resources
Phone: 780-624-2060 ext: 6157
Fax: 624-5914 

Trudy Rasmuson
Secretary Treasurer
Phone: 780-624-2060 ext: 6141
Fax: 780-624-5914 

Lorraine Cardinal-Roy
Director of First Nations, Metis and Inuit Learner Success
Phone: 780-624-2060 ext: 6161
Cell: 1-780-523-1507
Fax: 780-624-5914

Stephanie Sutherland
Director of Student Services
780-624-2060 ext: 6162
Fax: 780-624-5914 

Krystal Potts
Executive Assistant
Phone: 780-624-2060 ext: 6103
Fax: 780-624-5914 

Division Office Support

Curtis Walty
Communications Coodinator
Phone: 780-624-2060 ext: 6183
Fax: 780-624-5914 

Melanie Mantai
Executive Secretary
Phone: 780-624-2060 ext: 6104
Fax: 780-624-5914

Louisa Alexie
Student Services Secretary
Phone: 780-624-2060 ext: 6164
Fax: 780-624-5914 

Kathy Vogel 
Secretary-Receptionist
Phone: 780-624-2060 ext: 6100/6177
Fax: 780-624-5914 

Marj Lubbers 
Records Management Clerk
Phone: 780-624-2060 ext: 6143
Fax: 780-624-5914 

Human Resources

Diane Holt
Human Resources Administrator
Phone: 780-624-2060 ext: 6151
Fax: 780-624-5914

Holly Friesen
Human Resources Secretary
Phone: 780-624-2060 ext: 6156
Fax: 780-624-5914

Finance

Roxane Guindon
Assistant Secretary Treasurer
Phone: 624-2060 ext: 6145
Fax: 780-624-5914 

Anne Louise Walty
Accounts Manager
Phone: 780-624-2060 ext: 6160
Fax: 780-624-5914 

Patty Johnson
Purchasing Accounts Clerk
Phone: 780-624-2060 ext: 6146
Fax: 780-624-5914 

Brenda Gayton
Accounting Assistant, School Food Services
Phone: 780-624-2060 ext: 6147
Fax: 780-624-5914

Shannon Low
Accounts Payable Clerk
Phone: 780-624-2060 ext: 6159
Fax: 780-624-5914 

Sharon Higginson
Senior Payroll Clerk
Phone: 780-624-2060 ext: 6154
Fax: 780-624-5914 

Laurie Couillard
Junior Payroll Clerk
Phone: 624-2060 ext: 6153
Fax: 780-624-5914 

Crystal Smith
Junior Payroll Clerk
Phone: 780-624-2060 ext: 6152
Fax: 780-624-5914 

Education Supervisors

Pearl Calahasen
First Nations, Métis and Inuit Pedagogical Supervisor
Phone: 780-624-2060

Beverley Barca
Supervisor of First Nations, Metis and Inuit Programming
Phone: 780-624-2060 
Fax: 780-624-5914

Janette Cavanaugh
Division Principal Literacy 
Phone: 780-219-3105

Randy Chernipeski
CTS School/Industry Partnership Administrator
Phone: 780-773-0802 

Gayle Dlugosz
Student Data Coordinator
Phone: 780-523-0274

Maureen Chernipeski
Pedagogical Supervisor
Phone: 780-891-0305

Kayla Landry
Pedagogical Supervisor
Phone: 780-624-2060 

IT Services

Jason Juneau
Network Administrator
Phone: 780-624-2060 ext: 6148

Jason Winters
Systems Analyst
Phone: 780-624-2060 ext: 6182 

Keo Stamos
IT Field Technician 
Phone: 780-331-3773 
Fax: 866-686-7196 

Anshu Singh
IT Field Technician
Phone: 780-624-2060 ext: 6176
Fax: 780-624-5914

Facilities

David Cox
Division Facility Manager/Area 1 Supervisor
Phone: 780-624-2060 ext: 6144
Fax: 780-618-3143 

Tina Schierman
Facilities Secretary
Phone: 780-624-2060 ext: 6140
Fax: 780-618-3143 

Christy Jellet
Housing Coordinator
Phone: 780-618-6378

Wayne Turpin
Construction Project Foreman
Phone: 780-618-6736

Bob Daly
Field Service Technician
Phone: 780-618-1251

Andrew Irwin
Safety Officer
Phone: 780-624-2060 ext: 6168
Fax: 780-618-3143 

Robert Simpson
Maintenance Connection IT
Phone: 780-219-7531

Chris Halcrow
Area 2 Maintenance Supervisor
Phone: 780-523-1367

Ray Parker
Area 3 Supervisor 
Phone: 780-799-5604
Fax: 780-623-2904

Bryan Parker
Area 1 Plumber
Phone: 780-618-7434

Kent Rein
Area 1 Electrician
Phone: 780-618-8727

Jim Hockley
Area 1 Carpenter
Phone: 780-618-8485 

Rick Scarborough
Area 1 Plumber
Phone: 780-536-6029

Lawrence Okemow
Area 2 Plumber
Phone: 780-891-0291

Albert Bigstone
Area 2 Maintenance Worker
Phone: 780-891-0879

John Watson
Area 2 Maintenance Worker
Phone: 780-519-0027

Ron Sinotte
Area 3 Plumber
Phone: 780-215-0213

Orville Grandjambe
Maintenance Worker/Janitor Athabasca Delta Community School 
Phone: 780-742-8062

Transportation

Susanne Jones
Transportation Manager
Phone: 780-624-2060 Ext: 6172
Fax: 780-618-3143 

Cody Hrynyk
Transportation Coordinator
Phone: 780-624-2060 ext: 6173
Fax: 780-624-5914

Charlette Ruether
Transportation Secretary
Phone: 780-624-2060 Ext: 6175
Fax: 780-618-3143  

School Food Services

Emily Hunt 
Operations Manager
Phone: 780-624-2060 ext: 6169
Fax: 780-618-3143 

Maria deBoer
Program Consultant
Phone: 780-624-2060 ext: 6171
Fax: 780-618-3143